×

Elsi Spitmann

Galerie Ztichlá klika
25. června 2013 - 20. října 2013
kurátor Jan Placák

Práce Elsi Spitmann z počátku padesátých let jsou plné svěží barevnosti, monochromně malované plochy skládá Elsi vedle sebe a vytváří tak kompozičně velmi nápaditou skladbu, ve které barvami umocňuje, zvýrazňuje nebo naopak potlačuje malovanou krajinu, pobřežní molo s bárkami, zátiší s květinami, domy mezi stromy. Postupně, jak čas plyne, mizí z obrazů konkrétní tvary. Malovaný konkrétní předmět se Elsi pokouší zachytit jako pocit, ke kterému se snad člověk může přiblížit, když zapomene k jakému účelu předmět původně sloužil. Když se zrakem snažíme proniknout do tajemství věci na kterou hledíme a pak vedeni jen pocitem se ji snažíme namalovat. Různě poskládané, ale přitom kompozičně velmi promyšleně sestavené různé hranaté, oblé, oválné, ale i velmi deformované a pokřivené tvary, které občas do sebe navzájem pronikají, jinde spokojeně vedle sebe harmonicky koexistují. Počátkem šedesátých let a v jejich průběhu černé perokresby na bílém podkladu, vlnící se, neklidné jak jemná vlákna v průvanu, živočišné a kvasící jak mladé víno nebo zrající kvas v dřevěném sudu. V letech sedmdesátých zklidněná tušová malba, opticky zvlněná se zakomponovanými prostými obrysy těl, které se prolínají a místy splývají s vlnící se kresbou.
Jan Placák

JAN PLACÁK (narozen 30. 10. 1958 pět minut po sedmé hodině večerní). V roce 1965 se stal přeborníkem Prahy 6 ve sportovní gymnastice v disciplíně prostná. V roce 1972 vyhrál tenisový turnaj v Praze a dostal diplom od tenisty Kodeše. Od té doby se již nic významného v jeho životě nepřihodilo. Několik let již vystavuje po jeden den v roce na skupinové výstavě, kterou pořádá na své zahradě v Jizerských horách.


 

Plánek prohlídky

Audio

Soubory ke staženíElsi Spitmann Kyncl

16. 5. 1930

Elsi Kyncl, rodným jménem Spitmann, se narodila 16. května 1930 v Essenu. Její otec byl architekt a stavitel a vlastnil velkou projekční kancelář. Ještě před maturitou opustila Elsi na přání otce gymnasium a nastoupila jako kreslička do jeho kanceláře, zároveň začla navštěvovat soukromé kursy kreslení. V zaměstnání se seznámila s malířem Ferdinandem Spindelem, který se pohyboval v okruhu avantgardní skupiny Zero, která působila v Gelsenkirchenu. Dalšího výtvarného vzdělání se jí dostalo u F. Spindela, který se stal později jejím manželem. Od roku 1957 spolu žili v Gelsenkirchenu, později v umělecké kolonii Halfmannshof, která se nachází poblíž města. Elsi zde pomáhala organizovat výstavy, v roce 1968 se s manželem účastnili výtvarného symposia Artchemo v Pardubicích, kde se seznámila s Františkem Kynclem, který se později stal jejím druhým manželem.

Od počátku 70. let žije společně s Františkem Kynclem v Düsseldorfu. V té době prakticky přestává výtvarně tvořit, svůj talent obětuje manželovi, malíři Františku Kynclovi. Začíná pracovat v jedné z nejvýznamnějších německých soukromých galeriích, v galerii Hanse Mayera v Düsseldorfu. Nepřestává však tvořit úplně. Jejím největším dílem se postupně stává pozemek u domku, ve kterém s manželem žili a ve kterém Elsi Kyncl stále žije. Pozemek postupně proměnila ve velkolepou zahradu, v níž všechno působí přirozeně. Květiny, stromy, keře, malé jezírko s rybami, drobné plastiky a objekty, množství vlastnoručně vyrobených krmítek a příbytků pro ptáky. Velkolepé dílo, které vyžaduje, aby se mu každý den alespoň na chvilku Elsi věnovala. Odměnou jí je přirozená krása a zpěv mnoha desítek nejrůznějších ptáků a ptáčků, kterým se zahrada stala skutečným domovem. 
Jan Placák


 

VýstavyPanorama Alt
Panorama Alt

Bez názvuBez názvuBez názvuBez názvuBez názvuBez názvuBez názvuBez názvu
Podrobné vyhledávání

Podrobné vyhledávání a filtrace

Datum vzniku
Loading...

Načítá se velký objem umění, prosím o chvíli strpení.

Loading...
Loading...