Stefan Häfner, Ota Prouza, Marcel Schmitz Rozcestníky
Museum Montanelli
20. listopadu 2015 - 28. února 2016
kurátorky: Ivana Brádková, Terezie Zemánková, Dadja Altenburg-Kohl
Společný projekt spolku ABCD a Musea Montanelli „Crossroads – Rozcestníky“ představuje tvorbu tří současných mezinárodních tvůrců art brut, které spojuje společné téma: město jako platforma pro život. Německý autor Stefan Häfner vytváří trojrozměrné obytné moduly s propracovaným vnitřním vybavením, které jsou vizí jeho „města budoucnosti.“ Belgičan Marcel Schmitz na svých kresbách, malbách a grafikách nahlíží anonymní velkoměsta jako monotónně traktovanou strukturu, která se vrství v prostorových plánech. Nově objevený český tvůrce Ota Prouza kreslí na mnoho metrů dlouhé pruhy poslepovaných papírů nekonečné spleti silnic, dálničních uzlů, tratí a kolejišť obklopených mrakodrapy nahlíženými z ptačí perspektivy. Tito „mentální urbanisté“ nám předestírají svoji vizi budoucnosti, kde dochází k absolutnímu vylidnění, odlidštění, kde člověk už nemá místo, protože budovy, cesty a tratě ožívají svým vlastním životem. Jakoby město metamorfovalo v bující organismus a strávilo tak lidské společenství, které vlastní hypertrofií pozbylo opodstatnění ke své existenci. Jeho okna se mění v tisíce mozaikovitých hmyzích očí, silnice jsou jako tepny, jejich křižovatky připomínají tělesné orgány, kamiony a vlaky nabývají antropomorfních rysů. Jsou to „jiná místa“, která snad vznikla na základě lidských plánů, ale ke svému bytí už člověka nepotřebují, tepou vlastním pulsem, sama se sytí a sama stravují. Nalézáme je v momentě „The Day After“, těsně po katastrofě, která proběhla bez povšimnutí.
Jakou zprávu o světě nám tito umělci podávají? Stojí naše civilizace rozkročena na rozcestí? Jsou jejich města budoucnosti, jejichž ticho je až bolestné, zhmotněním postkatastrofických megapolí, kde se zastavil pohyb i čas, jen světla stále blikotají do nekonečného prostoru vesmíru? Nebo snad naopak skýtají naději, jsou útočištěm, úlem, v němž může v anonymní pospolitosti lidstvo přežít?
Doc. MgA. IVANA BRÁDKOVÁ, místopředsedkyně ABCD. Vystudovala DAMU – katedru scénografie. Spolupracuje s mnoha profesionálními divadly a s Českou televizí. Vytvořila okolo 400 divadelních, televizních a filmových, převážně kostýmních výprav. Roku 2005 získala titul docent.
TERZIE ZEMÁNKOVÁ, Ph.D., předsedkyně ABCD. Vystudovala FF UK obor teorie kultury, studovala také v Paříži na Sorbonně. V disertační práci zpracovávala téma art brut v kulturologické perspektivě. Pracuje jako nezávislá kulturní publicistka a kurátorka výstav.
Prof. Mudr. DADJA ALTENBURG-KOHL, lékařka, filantropka. Založila Museum Montanelli v Praze. Je poradkyní Evropského kulturního fóra v Berlíně. Kurátorovala desítky výstav doma i v zahraničí, kde představuje české umění již přes 20 let ve významných kulturních institucích. Je sběratelkou a kurátorkou umění a ředitelkou Musea Montanelli.