Rudolf Volráb Barevný neklid
Národní galerie v Praze, Veletržní palác / National Gallery in Prague
21. ledna 2014 - 25. května 2014
Kurátoři: Helena Musilová, Jaroslav Bárta
"Co na tom záleží, kde a jak zhynem, jen když se ve zdraví můžeme dívat?"
Marcel Proust
Šedesátá léta v Československu náležela k progresivnímu období ve společenské i kulturní oblasti, umění patřilo k důležitým impulzům formující se svobodně uvažující společnosti. Na výtvarnou scénu vstoupila během relativně krátkého období celá řada výrazných tvůrčích osobností, které zásadním způsobem určily charakter českého, či lépe středoevropského umění poslední třetiny 20. století.
Mezi ně patřil i malíř, kreslíř a grafik Rudolf Volráb, generační vrstevník Vladimíra Kopeckého, Karla Nepraše a dalších klíčových postav českého umění druhé poloviny 20. století, kterému smrt v roce 1969 bohužel zabránila dále rozvíjet tvůrčí schopnosti, navíc následných dvacet let období tzv. normalizace téměř vymazalo jeho jméno z dějin českého výtvarného umění. Přitom právě Volráb dospěl ve své tvorbě k originálnímu řešení práce s tvarem a barvou, vlastně celá jeho tvorba, obsáhlý soubor kreseb, obrazy a objekty, představuje pozoruhodný doklad inovativního uvažování vůbec. Tematicky by bylo možné mluvit o figuraci, ovšem v širším smyslu slova, kdy je figurální tvarosloví podkladem pro celou řadu nejrůznějších formálních i obsahových přístupů.
Pokusit se strukturovaně uspořádat tvorbu předčasně tragicky zemřelého autora, jenž za svého života neměl možnost sám své dílo důkladně prezentovat, je na jednu stranu velká výzva, na stranu druhou vyžaduje velkou zodpovědnost - víc než v jiných případech jde o výraznou interpretaci. Vzhledem k relativně krátkému časovému období Volrábovy intenzivní tvorby není retrospektivní výstava členěna chronologicky, k některým nápadům se navíc Volráb průběžně vracel a kresebné studie realizoval v definitivnějším provedení později. Zvoleno bylo tedy tematické členění, akcentující hlavní témata či prvky, jimiž lze Volrábovu tvorbu charakterizovat.
Během prohlídky výstavy si můžete poslechnout komentáře kurátorů.
K výstavě vyšla monografie.