Jiří Kobr / Křížová cesta

Knížka vznikla vlastně mimochodem, nebo lépe řečeno jako hra. Už někdy v roce  2014 jsem měl vyřezat křížovou cestu do jedné kaple. To byl úkol, po kterém jsem vždycky toužil a zároveň jsem cítil tíhu zodpovědnosti. Potřeboval jsem věc dobře připravit a promyslet. Kresebné návrhy mi přestaly stačit. Abych měl něco před očima, nějaký výsledek, udělal jsem křížovou cestu jako dřevořez. Jsou to dva díly, každý asi metr a půl na délku.

Grafika se mi líbila, ale co s ní? Jak ji někomu ukázat? A jak jsem dále pracoval na návrzích a tisky měl stále na očích, napadlo mě, že jsou vlastně téměř zrcadlově souměrné a nápad na leporelo se nabízel. 

Knihy mě vždy zajímaly, pokoušel jsem se i o nějaké autorské sešitky. Líbí se mi i jako věci, jako objekty. Navíc mi vyhovuje onen „spotřební“ charakter bez ambicí na nějakou bibliofilii. Měla to být pěkná, užitečná knížka, kterou si jde vzít do kostela, nebo prohlédnout jen tak v soukromí. Může to být dárek pro děti.

Chtěl jsem prostě křížovou cestu šířit…
Ale toho bych sám nebyl schopen. Klíčová osoba byla Františka Loubat. Grafička, absolventka atelieru ilustrace u Juraje Horváta na UMPRUM. Znal jsem ji jako velice zdatnou ve svém oboru, s neotřelými nápady a smyslem pro humor. Ta převedla můj dřevořez do potřebného tvaru a dala celé knížce výslednou podobu.

Leporelo jsme nechali vytisknout ofsetem v nákladu 300 kusů v roce 2017. Nebyl k tomu jiný důvod, než že jsme si chtěli udělat radost. Z realizace křížové cesty pro kapli mezitím sešlo.

                                            

                                                                                                                                    Výstavy


  Publikace

  1
  Podrobné vyhledávání

  Podrobné vyhledávání a filtrace

  Datum vzniku
  Loading...

  Načítá se velký objem umění, prosím o chvíli strpení.

  Loading...
  Loading...